Pont a térképek hiányoznának egy földrajzos oldaláról?! Manapság kétségkívül az online térképeké a világ (persze ettől még szeretjük a régi térképek hangulatát is), és a közelmúltban én is elkezdtem kísérletezni saját tematikájú online térképek készítésével. A téma (nálam természetesen) a karsztokhoz kötődik. Az első térkép a karsztok és nemzeti parkok, illetve geoparkok kapcsolatát mutatja, a második térkép pedig a magyarországi töbrös karsztvidékek formáit szemlélteti.
A továbbiak nagyon jól használható online térképeket mutatnak. A legutolsó pedig egy műholdas térkép alapú kvíz. Kattints a térképre, amelyikhez kedvet kaptál!
Karsztok és nemzeti parkok, geoparkok
A karsztvidékek gyönyörűek, tele látványos formákkal (barlangok, szurdokok, szakadéktöbrök) és ritka, értékes növényekkel. Ezért gyakran védettek. Az európai nemzeti parkok negyede, a geoparkok fele tekinthető részben vagy egészben karsztosnak. A térkép az összes európai nemzeti és geopark helyét mutatja, kiemelve a karsztos voltukat. De már önmagában az is érdekes, hogy a nemzeti és geoparkok hol, milyen sűrűségben találhatók Európában.
Töbör-térkép
A töbrök a karsztvidékek legjellegzetesebb formái közé tartoznak (bár nem mindenhol). Magyarország egyes karsztvidékein rengeteg van belőlük, máshol viszont alig akad. Ez a térkép meglehetősen részletesen mutatja be a magyarországi töbröket, és a térkép INFO részében további érdekességek és egy-két fénykép is elérhető.
Ha domborzati térkép, akkor ... OpenTopoMap!
Aki sokat túrázik, és érdeklik a hegyvidékek, annak egy domborzati térkép nagyon sokat jelent. A Google térkép domborzati rétege színezésében, jellegében nem az igazi számomra. Ezért is örültem meg nagyon, mikor rábukkantam az OpenTopoMap térképre! Ennek a térképnek a stílusa nagyon tetszik, a felhasználói felülete pedig a lehető legegyszerűbb.
Ha Magyarországi turistautat terveznél, akkor ez a legjobb választás
Tartalmazza az összes magyarországi jelzett turistautat, jó a színezése és többféle alaptérképpel (pl. OpenTopoMap) is nézhető. A linket úgy állítottam be, hogy közvetlenül a túratervező modullal ellátott verziót mutassa. Ez nagyon praktikus hazai túrák esetén.
Ha külföldi turistautat terveznél, akkor a MAPY.CZ-t fontold meg
Ennek a térképnek is szép a stílusa (jó a domborzati alap az OUTDOOR típussal, jók a színes turistajelzések). A 3D nézete is látványos, és egészen egyedinek számít a hegycsúcsok kiemelésével (de a 3D csak "erős" számítógéppel megy, egyébként lassú). Jó a "lefedettsége", használható útvonaltervezésre is. Okostelefonos verziója offline módban is működik! (Csak kicsit nagyok a letöltendő fájlok.)
A jó öreg GO🌍GLE
A végén ezt is megemlítem, mert ez az alap. Persze ezt úgyis mindenki ismeri... Mindennapi, online térképi feladatokhoz (keresés, útvonal, stb.) máig ez a legjobb. A leghatalmasabb adatbázissal rendelkezik. 3D-ben is kiváló, most már a sima térkép is. Aki viszont tényleg kíváncsi a Föld egyes részleteire, az mindenképp telepítse magának az ingyenes Google Earth Pro-t (bár a böngészőből futtatható verzió egyre jobb, de azért a telepített az igazi). És a csattanó (jó tanács) a végére: aki saját térképet szeretne készíteni (önálló pontokkal, útvonalakkal, fotókkal), annak nagyon ajánlom a Google Saját térképek-et. Ennek segítségével könnyen, gyorsan lehet megosztható térképeket előállítani. (Google-fiók kell hozzá!)